#Cevizli Mah. Toros Cad. No : 86 Maltepe, İSTANBUL
İletişim 7/24 +90 505 227 57 33

Blog

Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer vücuda yaşamsal gereklilik oksijenin girmesini ve yaşam faaliyeti sırasında karbondioksidin dışarı atılmasını sağlayan organımızdır. Akciğerlerde gelişen bozuk hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması ve birleşerek tümör oluşturması ile akciğer kanseri meydana gelir. Tümör haline gelen hücre topluluğu bir süre sonra organ dokusunu tahrip eder. Bu kanser türü küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan şeklinde ikiye ayrılmıştır. Belirtisi olmadan ilerleme ihtimali de olduğundan uzman doktora belirli aralıklar ile gidip akciğer grafisi çektirmekte fayda vardır.

Akciğer Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır

Akciğer kanseri tedavisi erken teşhis ile diğer organlara lenf bezlerine yayılmadan mümkündür. İlerlemesi halinde hayati tehlike riski artar. Özellikle lenf düğümlerine sıçramamış kanser tedavisinde başarı oranı çok yüksektir. Tedavide hastanın genel durumunda önem taşır. Ayrıca hastalığın olduğu evreye göre ve kişiye özel tedaviler uygulanmaktadır. İlk olarak cerrahi yöntem ile tümör akciğerlerden çıkarılır. Ardından vücutta kanser hücresi kalması ihtimaline karşılık adjuvantedavi  yöntemi uygulanır. Hastanın yaşı tanı raporuna göre bu tedavi planlanır ve uygulanır.

Akciğer kanseri tedavisi diğer kanser türleri gibi Kemoperapi ve radyoterapi ile de yapılmaktadır. Kemoterapi de genellikle bu hastalıkta özel eğitim almış sağlık görevlileri tarafından 2 ilaç şeklinde uygulanır. Ayrıca bu hastalıkta bir de aşı yöntemi uygulanır. Bağışıklık sistemini güçlendirecek özel sıvı enjekte edilmesi yöntemidir. Bu sıvı kanserli bölgeyle vücudun savaşması için güçlendirilmesi yöntemidir. 

Akciğer kanseri tedavisi biyopsi ile başlar. Vücuttan alınan örnek mikroskop incelenir. Bu inceleme uygulanacak tedavi yöntemi ve kanserin aşamasının belirlenmesi içindir. Biopsi yaptırmanın hastalığın ilerlemesi ve hastanın sağlığı açısından bir sakıncası yoktur.

Akciğer Kanseri Nedenleri

Akciğer kanseri tedavisi yapan birçok doktorun da belirttiği gibi hastalığın ilk nedeni sigara kullanımıdır. Genel olarak erkeklerde görülen akciğer kanseri nedeni olarak bir başka neden de yaştır. Genellikle 55 yaş üstü insanlarda görülür. Elbette sigaranın dışında kanser nedeni olan diğer etkenlere maruz kalmaktır nedendir. Ülkemizde akciğer kanseri genellikle sigara kullanımından kaynaklanmaktadır. Akciğer kanseri hem hayati organda olması hem de diğer beyin ve böbrek üstü bezlere kolaylıkla yayılması nedeni ile diğer kanser türlerinden daha tehlikelidir.

Share this post

Related Post

Akciğer Kanseri

A Akciğer Kanseri Nedir?   Akciğerlerde yaşamsal faaliyetler ile vücuda oksijen alınması esnasında oluşan karbondioksitin, vücuttan atılmasını...

Bir cevap yazın