302 Rainbow, Ha Noi+123 -777- 456 - 789 Mon - Sat: 07:00 - 17:00 /

Kemoterapi Portu Nasıl Takılır ?

Kemoterapi Portu Takma İşlemi

 
Kemoterapi portu nasıl takılır

Sedasyon (uykululuk hali) ve lokal anestezi ile yapılabilen aynı gün taburculuk sağlanan bir küçük cerrahi girişimdir. Eğer hızlıca tedaviye başlamak gerekmiyor ise ilk kemoterapiyi almadan en az bir hafta önce yerleştirilmesini tercih ediyoruz çalışmalar kemoterapiden en az sekiz gün önce kemoterapi portu takılmasının komplikasyon riskini azalttığını göstermektedir,ama kemoterapiye hemen başlamak isteniyor ise çoğu zaman olduğu gibi kemoterapi portu takıldıkdan hemen sonra da hastalarımız güven ile tedavi alabilir kemoterapi portunu kullanabilir.

Kemoterapi portu takılır iken yaklaşık 5 cm lik bir kesi ile cildinizin altına küçük yuvarlak bir titanyum disk hazne yerleştirilir.Titanyum olması hastalarımızın güvenle MR görüntüleme yapabilmesini sağlar.

Kemoterapi portunun haznesi hemen daima üst göğsünüzde köprücük kemiğinin altındadır. Çok nadiren boyun bölgesinde ve göğüs üst bölümlerinde girişimi engelleyecek engeli olan hastalarımızda işlemi kasıktan yaparak port haznesini uylukta uygun bir yere yerleştirmek gerekebilir.

Kemoterapi portunun ucundaki bu hazne boyun toplar damarının içine yerleştirilen ve kalbinizin üst kısmına kadar uzanan bir kateter (slikon tüp) ile birleştirilir böylece kemoterapi portunun haznesinden verilen ilaç bu kateter yardımı ile kalbinize ve oradadan da kanserli hücrelerinize ulaşır. Ameliyathanede tüm bu işlemler yapılır iken girişimlerin daha güvenli ve daha az travmatik olması için ultrason kullanıyoruz ve kateter(slikon tüp) ucunun uygun konumda olduğundan emin olmak için bir skopi(röntgen) ile görüntüleme yapıyoruz.Kemoterapi portu takma işlemi


Kemoterapi portunuzun yerleştirilmesinden sonra, cildinizin altında hafif bir yükselti göreceksiniz. Biz kliniğimizde hastalarımızın vücut yapılarına uygun yükseltili kemoterapi port haznesini tercih ediyoruz. Kan alımı veya kemoterapi infüzyonları sırasında, kemoterapi hemşiresi port haznesinin üstündeki “septum” denilen sızdırmazlık lastiği bulunan alandan port iğnesini yerleştirecektir. Port tamamen cildinizin altında olduğundan, portta enfeksiyona yakalanmaktan endişe banyo yapabilir ve yüzebilirsiniz.