#Cevizli Mah. Toros Cad. No : 86 Maltepe, İSTANBUL
İletişim 7/24 +90 505 227 57 33

Blog

Meme Kanseri Tedavisi

Meme Kanseri Tedavisi

Son yıllarda kanser türleri büyük bir artış gösterirken en sık karşılaşın meme kanseri ne yazık ki yıl geçtikçe artış göstermektedir. Her 8 kadından 1’i bu risk altında iken meme kanseri tedavisi ile ilgili tıp alanında birçok çalışma yapılmakta ve her yıl yeni umut ışığı olan tedavi metotları karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda sizler için meme kanseri nedir, evreleri nelerdir, risk faktörleri nelerdir, tedavi süreci nasıl ilerler bu konular hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer sizde tüm bu başlıkların cevabını merak ediyor iseniz doğru yerdesiniz demektir.

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri aslında oldukça basit bir sebepten ortaya çıkarak gelişir. Meme dokusunda yer alan süt yapıcı hücrelerin aniden kontrolsüzce çoğalması ile oluşan duruma meme kanseri denir. Tüm kanser türlerinin % 30 luk bölümünü oluşturan meme kanseri lenf yolu ile diğer organlara yayılarak evre atlar ve ileri boyutlara ulaşır. Kanserin belirtilerine baktığımızda ilk olarak karşımıza meme de ağrı vermeyen sert yapılı hareketsiz doku ele gelir. Zaman içinde büyüyebilir, gözle görülür değişim yaşanabilir. Bunun yanı sıra meme üzerinde kızarıklık, şişlik, meme baş çevresinde renk değişimi, sıvı gelmesi kanserin en büyük belirtileri arasındadır. Meme kanseri tedavisi için bu süreç oldukça önemli olup evrelere göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meme kanserinde toplam 4 evre bulunmaktadır. Her evrede farklı bir tedavi süreci bulunur. Evre sıfır olarak bilinen evre DCIS olarak tanımlanır. Başlangıç seviyesinin de aşağısında bir gruptur. Evre 1 olarak bilinen grup tümörlün 2 cm den küçük olduğu bir aşama olup tedavi ameliyat ile yapılmaktadır. Alınan tümörün ardından bazen radyoterapi uygulaması yapılabilir. Evre 2 olarak adlandırılan evrede tümör 2 cm den büyük 5 cm den küçük boyutlardadır. Lenflere sıçramış ya da sıçramamış olabilir. Bu noktada ameliyat ile birlikte radyoterapi verilir. Evre 3 tümörün lenf bezlerine yayıldığı evredir. Bu noktada kemoterapi şarttır ve kanserin ilerlediği bir aşamadır. Son evre olan evre 4 diğer organlara kanserin ulaştığını gösteren evredir. Meme kanseri tedavisi işleminden oldukça zor bir yanıt alınır.

Share this post

Related Post

Meme Kanseri

Meme Kanseri Son yıllarda özelikle sık görünen meme kanseri, süt bezleri ya da süt bezlerini meme başlarına...

Bir cevap yazın