302 Rainbow, Ha Noi+123 -777- 456 - 789 Mon - Sat: 07:00 - 17:00 /

Blog

Mide Kanseri

Mide Kanseri Nedir?

  Midenin herhangi bir bölgesine yerleşen ve çoğunlukla karaciğer, lenf bezleri ve akciğer gibi organlara yayılabilen özellikteki kanser türüne mide kanseri denmektedir. Mide kanseri, dünya üzerinde en sık görülen dördüncü kanser çeşidi olarak kabul edilmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak mide mukozasında kötü huylu tümörlerin gelişmesi sonucunda mide kanseri gerçekleşmektedir. Mide kanseri, kadınlara oranla erkeklerde daha sık rastlanmakta ve gelişen teknolojiye bağlı olarak erken teşhis ve doğru tedavi uygulamaları sayesinde kontrol altına alınabilmektedir.

Mide Kanseri Nedenleri

Mide kanseri, pek çok nedene bağlı olarak gelişebilmekte ve sindirim sistemi organlarından herhangi bir parçasında kanser gelişebileceği gibi yayılma riski de bulunmaktadır. Mide kanserine sebep olan en önemli neden yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Aşırı tuzlu ve salamura yapılmış sebzeler, mangalda pişmiş et ya da benzeri gıdalar ile işlenmiş gıdalar, mide kanserinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Akdeniz tipi beslenme tarzını benimsemiş olmak, mide kanserinden korunmanın en iyi yoludur. Ayrıca organik ve taze sebze ve meyveler de mide kanserine karşı koruyucu özelliktedir.  Mide kanserine sebep olan önemli etkenlerden biri de H.plorienfeksiyonudur. Önlenebilir mide kanseri sebeplerinden biri de sigaradır ve sigaranın alkol ile birlikte tüketilmesi, mide kanseri riskini arttırmaktadır. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi genetik faktörler, mide kanserinde de önemlidir ve mide kanseri vakalarının yüzde onunda genetik faktörler ön plana çıkmaktadır.

  Mide Kanseri Belirtileri  

Erken dönemde herhangi bir belirti vermeyebilen mide kanserinin belirtileri arasında şişkinlik ve hazımsızlık bulunmaktadır. Hazımsızlık ve şişkinliğin yanı sıra mide kanserinin belirtileri arasında etli gıdalara karşı isteksizlik de bulunmaktadır. Karın ağrısı, kusma, kilo kaybı, yemek sonrası şişkinlik ve bulantı gibi durumlar ise mide kanserinin ileri safhalarında görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Bu gibi şikâyetleri daha önce olmayan ve kırk yaş üzerinde kişilerin, kilo kaybı ve hazımsızlık problemlerini önemsemeleri son derece önemlidir. Mide kanserinde en sık karşılaşılan problemlerden biri de mide asidinin yükselmesi ile geğirme problemidir. Fakat bu sorunları yaşayan herkes, mide kanseri olduğu kanısına varmamalıdır. Erken dönemde mide kanseri, mide içerisinde kanamaya sebep olabilir ve sürekli kanama durumu ise anemiye sebebiyet verebilir.

Share this post

Bir yanıt yazın