#Cevizli Mah. Toros Cad. No : 86 Maltepe, İSTANBUL
İletişim 7/24 +90 505 227 57 33

Blog

Prostat Kanseri Tedavisi

Erkekler de en yaygın görülen kanser çeşitlerinden biri prostat kanseridir. Prostat kanseri tedavisi vardır.

Prostat kanseri; vücudun sağlıklı hücre üretememesi sonucu tümör oluşmasıdır. İyi huylu olabileceği gibi kötü huylu da olabilir. İyi huylu olduğunda tedavisi hafif geçer ve kısa sürede tedavi edilebilir. Kötü huylu olduğunda ise zorlu bir tedavi uygulanabilir ve bazı durumlarda olumlu sonuç vermeyebilir. Bu yüzden pozitif sonuç elde edebilmek için iyi bir hastaneye gitmeli ve alanında uzman doktorlardan yardım almalısınız.

Prostat kanseride diğer kanser türleri gibi vücuttaki sağlıklı hücre üretiminde bozulmaların oluşması ve yıkımın bozularak tümör (ur) adı verilen bir doku kitlesi oluşturmasıdır. Bu kanser çeşidine prostat kanseri denmesinin nedeni, bu olayın prostatta gerçekleşmesidir. Genellikle kanser çeşitleri, bulundukları yerin adını alırlar. Tehlikeli olmayan prostat kanseri çeşidi, sadece tümörün prostat bezinin içerisinde olanıdır. Kötü olanı ise tümörün, prostat bezinin dışına da yayılmasıdır.

Prostat Kanseri Olunduğu Anlaşılabilir Mi?

Her hastalık gibi prostat kanserinin de belirtileri vardır. Ancak bu belirtileri fark edebilmek için vücudunuzu iyi takip etmelisiniz.  Bu belirtiler;

  • İdrar yapamama,
  • İdrar yapımında, yapımın bitmesine rağmen idrarın sık damlalarla gelmesi,
  • İdrarın yapımının gecikmesi,
  • Kesik idrar yapma,
  • Cinsel ilişki sırasında ağrılı boşalma,
  • İdrar yaparken ağrı ve yanma hissetme,
  • İdrar ya da semende kan görülmesidir.

Nasıl Teşhis Edilir?

İdrar yapmada sorun yaşayan hastalara, belli yöntemler uygulanır. Bu yöntemler; idrar tahlili, parmakla makat muayenesi, transrektal ultrasonografi, prostat biyopsisi ve  PSA yöntemidir. Bu yöntemlerden biri veya birkaçı yapılarak teşhis konulur ve tedavi yöntemi belirlenir.

Prostat Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat kanseri tedavisi, tanısı konan hastalara dört tedavi yönteminden biri uygulanarak yapılır. Bu tedavi yöntemleri; aktif izlem, cerrahi tedavi, hormon tedavisi ve radyoterapidir. Hangi tedavi yöntemi kullanılacağı evreye ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterir.

Aktif izlenim, yavaş ve uzun süren bir yöntemdir. Bu yüzden çok tercih edilmez.

Cerrahi tedavi, erken evrede tercih edilir. Hormon tedavisi, testosteron hormonu ile yapılır. Radyoterapi ise ışınlar yardımıyla yapılır. Prostat kanseri tedavisi yukarıda anlatıldığı gibi yapılmaktadır.

Share this post

Related Post

Prostat Kanseri

İlk olarak prostat kanserinden bahsetmeden önce kanserin ne durumda biraz bahsedelim. Kanser, kendiliğinden, düzensiz olarak bölünüp çoğalan...

Bir cevap yazın