#Cevizli Mah. Toros Cad. No : 86 Maltepe, İSTANBUL
İletişim 7/24 +90 505 227 57 33

Blog

Prostat Kanseri

İlk olarak prostat kanserinden bahsetmeden önce kanserin ne durumda biraz bahsedelim. Kanser, kendiliğinden, düzensiz olarak bölünüp çoğalan ve doğal yenilenme dengesini bozduğu için ölüme yol açtı, içindeki kötücül biçiminde olan bütün doku bozukluklarına verilen addır.

Prostat kanseri de diğer kanser türleri gibi vücuttaki sağlıklı hücre üretiminin ve yıkımının bozularak ur bir diğer adı tümör denilen bozuk ve düzensiz doku oluşturma durumudur.

Prostat kökenli erkeklerde bulunan bir organdır, prostat kanseri de bu prostat organında gelişir. Erkeklerde en sık görülen kanser çeşidi prostattır. Genelde 50 – 60 yaş üzerinde görülüyor. Prostat denilen organ mesanenin altındadır ve ceviz büyüklüğünde bir organdır, ortasından idrar kanalı geçer. Dışında portakal kabuğu gibi zar vardır. Kanserde bu zara yakın yerde gelişir.

Prostatta bir sıkıntı oldu nasıl anları?

Prostat kanserinin erken dönemleri, herhangi bir yakınma görünmüyor. Ancak her gün, gün içinde ve orada geceleri var ve sık sık idrara vardır. Orada, idrar orada ilk olarak gecikme ve idrar yapıldıktan sonra istemsiz bir yerde idrarın damla damla akmaya devam ediyor. Hiç idrar yapamama yapılsa safra sancı hissetme, kesik kesik zayıf ince idrar yapma, Cinsel ilişkide ağrılı boşalma, idrar veya menide kan varsa bu gibi durumlarda acil olarak bir hekime başvurunuz.

Prostat Kanseri Teşhisi türü

İdrar tahlili, parmakla makattan tedavisi, prostat biyopsisi gibi yöntemler Prostat teşhisi yöntemlerinden sadece birkaç tanesidir.

Prostat Kanseri Tedavisi

Aktif İzlem: Aktif izlemde hasta, tedavi uygulanmadan önce aralıklarla izlenir. Takip sırasındaki bulgulara göre hekim gerekli görürse tedavi başlatır.

Radyoterapi: Radyasyon bir başka adı ışın tedavisi olan yöntemle, kanser hücrelerinin yüksek enerjili ışınlarla yok etme ve gelişmelerinin önlenmesi hedeflenir. Kullanılmış işleme işleme gerek kalmadan kullanılan bir yöntemdir, eğer ki prostat kanseri başka alanlara da sıçramış işe bu yöntem kullanmak.

Cerrahi Tedavi: Bu yöntem erken tanılarla ilk evrede olan prostat kanserinin içinden sıkça kullanılan bir seçenektir. Bu ameliyatta prostat bezinin tamamının çıkarılır. Bu tedavi yönteminin işlevini açıklayabilir, maalesef, kalıcı olarak idrar kaçırma, cinsel ilişkide olması sertleşmeme ve idrar yolunun daralması gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Share this post

Related Post

Prostat Kanseri Tedavisi

Erkekler de en yaygın görülen kanser çeşitlerinden biri prostat kanseridir. Prostat kanseri tedavisi vardır. Prostat kanseri; vücudun...

Bir cevap yazın