302 Rainbow, Ha Noi+123 -777- 456 - 789 Mon - Sat: 07:00 - 17:00 /

Blog

Kemoterapi Portu İstanbul

İstanbul Onkoloji Hastanesi

Kanser, hızla yayılmaktadır. Son yıllarda kansere yakalanan insan sayısı artmakta ve buna tıbbi çözümler bulunmaya çalışılmaktadır. Kanserde kullanılan tedavi yöntemlerinden biri, kemoterapidir. Bu tedavi yöntemi can acıtsa ve vücutta değişikliklere neden olsa da başka çare yoktur.

Kemoterapi Nedir?

Kanser hastalığının tedavisinde kullanılan tedavi yöntemine kemoterapi denir. Kanser tedavisinde başka yöntemlerde nadiren kullanılmaktadır. Bu yöntemde, tümörün yok olması için ilaç kullanılır. Günümüzde eski ilaçlarla, yeni geliştirilmiş ilaçlar birlikte kullanılmaktadır. Bunun nedeni, etkisinin daha fazla olmasıdır. Bu yüzden kemoterapi tedavisinde tek ilaç kullanılmayabilir.

Amaç, kanserinin çeşidine ve ulaştığı evreye göre bir tedavi uygulamak ve yayılmasını önlemektir. Bu nedenle, kemoterapi çok önemlidir ve asla ertelenmemelidir. Genellikle tedavilerde tek başına uygulanır. Ancak bazı durumlarda cerrahi operasyonlarla beraber yapılır. Kemoterapi, radyoterapi sonrasında ya da öncesinde de uygulanabilir.

Kemoterapi İlaçları Neye Göre Seçilir?

Kemoterapi ilaçları; tümörün yaygınlık durumuna, cinsine, hastanın yaşına, diğer hastalıklara ve genel duruma göre değişiklik gösterir. Özellikle şeker, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı ve kalp hastalığının olup olmaması çok önemlidir. Yapılan testler sonucunda hangi kemoterapi ilacın kullanılacağına uzman doktor karar verir. Hasta ilaç talep edemez.

İlaç belirlenirken, tedavinin ne sıklıkla ve nasıl yapılacağı göz önünde bulundurulur. Buna göre bir ilaç belirlenir. Ayrıca hasta da oluşabilecek yan etkilerde düşünülür. Oluşabilecek yan etkilerin, hastayı olumsuz etkilemesi engellenmeye çalışılır.

Kemoterapi, son zamanlarda 3 ile 4 hafta sürmektedir ve hafta da iki defa yapılmaktadır. Bu tedavinin etki edebilmesi için hastanın da sorumluluk sahibi olması gerekir. Muayene günlerini aksatmamalıdır. Bu hastalığı yenebileceğine inanmalı ve uzman doktoruna güvenmelidir. Uzman doktorun söyledikleri tam yapıldığında hastalarda ciddi ilerlemeler olmuştur ve kısa sürede sağlıklarına kavuşmuşlardır.

İstanbul kemoterapi tedavisi alanında profesyonel destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.K

Kemoterapinin ne olduğundan ve ilaç çeşitlerden bahsettik. Bunları anlatmamızın nedeni hem hastalığınız hakkında bilgi vermek hem de kemoterapi portu İstanbul içindeki önemini vurgulamaktı.

Bu ilaçların çoğunu damardan alacaksınız. Her ne kadar faydalı olsalar da yanlış kullanımda deri kaybı gibi sonuçlar doğuracak. Bu yüzden kemoterapi portu taktırarak damar yolu bulunmasından kurtulabilirsiniz.

Kemoterapi portu, göğsün sol üst kısmına takılır. Damardan ilaç verme gibi durumlarda buradan yapılabilir. Böylelikle damar kaybolması ya da incelmesi gibi durumlarla karşılaşılmaz.Kemoterapi portu İstanbul konusunda destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Share this post

Related Post

Kemoterapi portu

Bu makalede kemoterapi portu hakkında bilgi vermeden önce ilk etapta kemoterapi nedir hangi amaçla uygulanır ve hangi...

Kemoterapi Portu Tedavisi

Kemoterapi döneminde en rahatsız edici durumlardan biri sürekli damar yolu açılma işlemidir. Alınan ilaçlar ve sürekli olarak...

Kemoterapi Portu Kanser Tedavisi

Port kelime anlamı olarak kapı, kanser tedavilerinde ya da diğer tedavilerde ilacı hedef bölgeye ulaştıran bu amaçla...

Bir yanıt yazın