302 Rainbow, Ha Noi+123 -777- 456 - 789 Mon - Sat: 07:00 - 17:00 /

Blog

Kemoterapi Portu Tedavisi

Kemoterapi döneminde en rahatsız edici durumlardan biri sürekli damar yolu açılma işlemidir. Alınan ilaçlar ve sürekli olarak damar yolu açılmasından kaynaklı damar yolu bulmak zor bir hale gelebilir, damarlar incelebilir ve her yeni kemoterapi sürecinde aynı işlemin uygulanması kişinin konforunu etkileyebilmektedir. Bu noktada pratik, sağlıklı ve kolay bir yöntem olarak kemoterapi portu tercih edilmektedir. Bu yazımızda sizler için kemoterapi portu tedavisi nedir, hangi durumlarda uygulanır, nasıl bir süreç izlenir, ne gibi avantajları vardır bu konular hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer sizde tüm bu konuların cevabını arıyor iseniz doğru yerdesiniz demektir.

Kemoterapi Portu Tedavisi Nedir?

Port kateter olarak bilinen bu tedavi yöntemi aslında yapay bir damar yoludur. İlaçların verilmesi, sıvıların enjektesi, kan transfüzyonu işlemlerinin uygulanması için cilt altına yerleştirilen bir cihaz olup özel bir iğne ile damar yolu işlemleri yapılır. Kemoterapi portu tedavisi hastaya hem konfor sağlamak hem de daha sağlıklı tedavi süreci için gerekli bir durumdur. Eğer hastanın damar yolu açımı imkansız ise, güçlükle damar yolu bulunuyor ise, verilen ilaçlar damar dışına sızma halinde doku hasarına sebep olabilecek düzeyde ise port kateterin açılması şart diyebiliriz. Bununla birlikte ilaç uygulamaları 24 saat ve üzerinde bir süreye yayılıyor ise kateter açımı uygundur.

Kemoterapi Portu Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Birçok hasta kemoterapi sürecinde en çok damar yolu açımı noktasında sorun yaşamaktadır. Sürekli damar yolu açımı ile birlikte kolda morarma, damarda yırtılma söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan ilaçlar, kemoterapi süreci damar yolunu bulmayı zorlaştırmakta hatta bazı durumlarda imkansız hale getirebilmektedir. Tam olarak bu süreçte kemoterapi portu tedavisi devreye girmektedir. Port kateter sayesinde sadece kullanımda iğne yerleştirilir ve bu noktada damar yolu aranması söz konusu olmaz. Tedavinin ardından özel iğne kolaylıkla çıkarılabilmektedir. Ardından herhangi bir pansuman sürecine gerek kalmaz. Aynı zamanda portun kullanımı gündelik hayatta da kişiyi etkilemez. Günlük aktiviteler kolaylıkla yapılabilir, spor yüzme gibi daha zorlayıcı sporlar kolay bir şekilde yapılabilir.

Share this post

Related Post

Kemoterapi portu

Bu makalede kemoterapi portu hakkında bilgi vermeden önce ilk etapta kemoterapi nedir hangi amaçla uygulanır ve hangi...

Kemoterapi Portu İstanbul

Kanser, hızla yayılmaktadır. Son yıllarda kansere yakalanan insan sayısı artmakta ve buna tıbbi çözümler bulunmaya çalışılmaktadır. Kanserde...

Kemoterapi Portu Kanser Tedavisi

Port kelime anlamı olarak kapı, kanser tedavilerinde ya da diğer tedavilerde ilacı hedef bölgeye ulaştıran bu amaçla...

Bir cevap yazın