302 Rainbow, Ha Noi+123 -777- 456 - 789 Mon - Sat: 07:00 - 17:00 /

Blog

Kemoterapi Portu Hastane

Teknolojinin gelişmesinden hastalıklarda payını aldı. Önceden hastalığın tam nerede olduğu bilinemezken, artık kamera ile görüntülenebiliyor. Bu da elektronik cihazlar sayesinde oluyor. Bu cihazlar oldukça pahalıdır. Ancak hastanenin iyi hizmet verebilmesi için bu cihazlar şarttır.

Elektronik cihazların en çok kullanıldığı hastalık ise kanserdir. Her türlü kanser tanısında ve tedavisinde kolaylık sağlar. Özellikle kemoterapi de çok yardımcı olur. Örneğin; kemoterapi portu hastane içinde en çok kullanılan elektronik cihazdır.

Kemoterapi Portu Nedir?

Damar yoluna kolay ulaşmak için cilt altına yerleştirilen cihazdır. Genellikle port kateter takılması gibi uzun süren damar yolu bulmada kullanılır. Küçük bir cihazdır.

Göğsün sol tarafına yerleştirilir. Damar yolunu bulan kateterden ve ufak rezervuardan oluşur.

Kemoterapi portu, damar yolu bulmada kolaylık sağlayacağı için acılardan kurtarır. Sürekli damar yolu bulduran kişiler de bu port yok ise zorluk çekeceklerdir.

Bazen doktorlar hastalara bu portu tavsiye etmektedir. Hastalar da doktor tavsiyesi olmadan portu taktırabilirler. Port sayesinde damardan ilaçta verilebilir.

Kemoterapi ilaçları çok ağırdır. El ve kollarda zamanla damar incelmesi görülür. Bu da damarların bulunmasını zorlaştırır. Kemoterapi portu hastane içinde kullanımı sayesinde bu durumla karşılaşılmaz.

Kemoterapi Portunun Önemi

Kemoterapi ilaçları oldukça ağırdır ve yanlış kullanılmasında ciddi zararlara sebep olur. Örneğin; ilaç damar dışına kaçtığı zaman doku kaybına neden olur. Bu da hastaya zararlar verir. İlacında faydası görülemez.

Ancak kemoterapi portu sayesinde damar dışına ilaç kaçmaz. Dolayısıyla doku kaybı gibi ciddi sorunlarla karşılaşılmaz. İlaçlarda faydasını gösterir.

Kemoterapi Portu Kullanımı

Bazı hastalarda damar yolu bulmak çok zordur. Bu kemoterapi ilaçlarının yan etkisinden olabileceği gibi genetiksel de olabilir. Bu gibi durumlarda kemoterapi portu kullanılmalıdır. Böylelikle doktor ya da hemşire damar yolu bulmakta zorlanmayacak. Hasta da acı çekmeyecektir. Kemoterapi ilaçları kullanan, tahliller için sürekli kan veren, uzun süreli kan ürünlerine ihtiyacı olan, bakıma muhtaç olan hastalar bu postu kullanabilir. Kemoterapi portu hastane içinde kullanabilmek için doktorunuza ya da kan alan hemşirenize başvurabilirsiniz. Gerekli incelemeler yapıldıktan bu portu taktırabilir. Ancak bunu uzman doktorun yapması çok önemlidir.

Share this post

Related Post

Kemoterapi portu

Bu makalede kemoterapi portu hakkında bilgi vermeden önce ilk etapta kemoterapi nedir hangi amaçla uygulanır ve hangi...

Kemoterapi Portu Tedavisi

Kemoterapi döneminde en rahatsız edici durumlardan biri sürekli damar yolu açılma işlemidir. Alınan ilaçlar ve sürekli olarak...

Kemoterapi Portu İstanbul

Kanser, hızla yayılmaktadır. Son yıllarda kansere yakalanan insan sayısı artmakta ve buna tıbbi çözümler bulunmaya çalışılmaktadır. Kanserde...

Bir yanıt yazın